Beh a jogging

Kolagén je bielkovina produkovaná ľudským telom, ktorá je zodpovedná za udržiavanie celého pohybového aparátu v dobrej kondícii. Poskytuje pružnosť a správnu „hydratáciu“ medzikostných spojení (kĺby, väzy, kĺbne chrupavky), čím bráni nadmernému poškodeniu (oderu) týchto prvkov. Funguje ako mazivo, ktoré znižuje trenie medzi pohyblivými časti celku. Posilňovanie svalov, šliach a väzov s ďalšou porciou kolagénu je nevyhnutné pri športe – napr. pri behu.

 

Silné nohy

Ako nedostatok pohybu, tak príliš veľa pohybu môžu spôsobiť stratu (deštrukciu) kolagénu. Pokiaľ si chcete užiť fyzickú zdatnosť čo najdlhšie, stojí za to doplniť každodennú stravu vysoko hodnotným, koncentrovaným a ľahko stráviteľným kolagénom. Príliš rýchla strata tohto proteínu môže bežcom spôsobiť mnoho nepohodlie, napríklad bolesti kolien alebo „stuhnuté“ kĺby. To je zase prvý krok k zraneniu. Správny doplnok pre kĺby a kosti zabezpečuje zdravie jednotlivých prvkov motorického systému, čo sa premieta do odolných nôh – nevyhnutných pre každého bežca.

 

Doplnok pre kĺby a kosti

Kolagén je produkovaný ľudským telom, ale stojí za to doplniť stravu vhodným doplnkom stravy. Potraviny, ktoré sú „bohaté“ na kolagén, ako sú želé, rôsol a vývar z kostí, ho v skutočnosti obsahujú veľmi málo. Navyše je tento proteín ťažko straviteľný. Je tiež veľmi dôležité pravidelne užívať kolagén, pretože len týmto spôsobom možno účinne obnoviť jeho hladinu. Nemožno poprieť, že každodenná príprava a konzumácia určitých pokrmov môže byť problematická. Prácne a časovo náročné pokrmy (napr. bravčové koleno), ktoré sa denne konzumujú, môžu účinne odradiť od starostlivosti o zdravé kĺby, kosti a svaly.

Kolagén v športovej výžive sa získava procesom hydrolýzy. Spočíva v „rozbití“ zoonotických, prírodných kolagénových vlákien na menšie časti – tie, ktoré môžu byť absorbované človekom. Takto spracovaný kolagén nestráca svoje prirodzené vlastnosti a zároveň je oveľa koncentrovanejšie a lepšie sa vstrebáva než ten, ktorý pochádza napríklad z potravín.

 

Cartylis bohatý na kolagén

Aké sú výhody užívania doplnku stravy bohatého na kolagén?

  • Ochrana kĺbov – kolagén podporuje ich prácu. Adekvátne „hydratácia“ znižuje tuhosť kĺbov, čo významne znižuje riziko zranenia.
  • Posilnenie svalov, väzov a šliach – kolagén zvyšuje pružnosť a pohyblivosť končatín. Znižuje bolesť a predchádza opuchom, čo výrazne zvyšuje komfort pri športovaní. Bolesť kolena, jeden z najčastejších problémov bežcov, je pociťovaná menej často.
  • Rýchlejšie zotavenie – kolagén urýchľuje regeneráciu kostí, šliach a kĺbov. Zrýchlený návrat k športu po úraze má pozitívny vplyv na výsledky športovcov.
  • Silné kosti – kolagén predchádza osteoporóze, ktorá „riedi“ kostnú hmotu. Posilnenie kostí znižuje riziko zlomenín.

… a mnoho ďalších. Pozri sa sám!