Cyklistika

Cyklistika je veľmi náročný šport, v ktorom musíte pamätať ako na tréning, tak na správnu stravu. Jedlo by malo byť bohaté nielen na vitamíny a minerály, ktoré sa vylučujú počas cvičenia, ale aj na prísady podporujúce pohybový aparát. Jedným z nich je kolagén – proteín, ktorý posilňuje kostné a chrupavkové tkanivo. Zdravé kosti a svaly na nohách sú veľmi dôležité – pri jazde na bicykli sú to časti tela, ktoré sú najviac náchylné k zraneniu.

 

Športová výživa

Kolagén je bielkovina, ktorá sa vyskytuje v ľudskom tele. Produkuje sa prirodzene v tele, ale v obmedzenom množstve. Zvýšená fyzická námaha môže urýchliť proces jeho opotrebovania – pracujúce mezikostní kĺby (kĺbová chrupavka a väzy) sa intenzívnejšie opotrebovávajú, svaly ochabujú a kosti sú náchylnejšie k prasklinám a zlomeninám. Preto pri športovaní stojí za to obohatiť každodenný stravu o doplnok stravy s kolagénom, ktorý dopĺňa nedostatok tohto proteínu.

 

Odolné nohy

To je základ v cyklistike. Počas jazdy sú vytvárané vibrácie, ktoré oslabujú pohybový aparát. To je jeden z prvkov tohto športu, ktorý nemožno úplne vylúčiť. Doplnok pre kĺby a kosti s kolagénom znižuje poškodenie vibráciami pri jazde na bicykli. Kolagén činí mezikostní kĺby pružnejšími. Pôsobí ako tlmič nárazov – tlmí nadmerné vibrácie a chráni pred zranením. Tiež minimalizuje jeden z najťažších problémov cyklistov – bolesť kolena. Silné nohy nie sú len elastické väzy a kĺbová chrupavka – sú tiež odolné proti poškodeniu kostí. Majú poréznu štruktúru – čím zdravšie je kosť, tým menšie sú „bubliny“ vnútri. Kolagén zabraňuje oslabenie tejto štruktúry, čo znižuje riziko poranenia a urýchľuje regeneráciu kostí. To je pri jazde na bicykli dôležité, pretože veľmi veľká časť zranenie je spôsobená pádom z bicykla, čo často vedie k zlomenine.

 

Ochrana kĺbov

Jazda na bicykli nezahŕňa len nohy. Naklonená poloha a prenos veľkej časti telesnej hmotnosti na paže preťažujú chrbticu, krk a ramená. Kolagén na kĺboch znižuje ich tuhosť, čím znižuje nepohodlie a opuchy – to ovplyvňuje pohodlie pri jazde na bicykli. Príjemnejšie cvičenie bez bolesti sa premietne do lepších výsledkov.

V prípade úrazu doplnok výživy urýchľuje regeneráciu kĺbov. Obsahuje veľkú časť ľahko stráviteľného kolagénu, ktorý je jednou zo stavebných zložiek mobilných kostných spojení. Na rozdiel od pokrmov bohatých na kolagén – odvar z kostí, rosol alebo želé, je doplnok stravy bez chuti. Vďaka tomu je regenerácia kĺbovej chrupavky príjemnejšia. Okrem toho možno čas ušetrený na príprave pokrmov (príprava a varenie rosolu z bravčového kolena trvá asi 5 hodín) využiť na cvičenie, zdokonalenie techniky alebo prestávku medzi tréningom – v každom športe je dôležitá správna periodizácia úsilia.