Fitness a wellness

Fitness a wellness sú dva podobné pojmy. Význam oboch slov zahŕňa fyzickú zdatnosť, správnu výživu a dobrú kondíciu. Anglické „fit“ znamená tvarovanie – ide o atletické telo, zatiaľ čo „well“ znamená „dobré“ – fyzické a duchovné zdravie. Obe aktivity reagujú na nebezpečenstvo moderného sveta – stres, sedavý životný štýl a „nezdravé jedlo“. Správna dávka pohybu, starostlivosť o telo a zdravá strava pomáhajú predchádzať hrozbám, ktoré sú príčinou stále častejších civilizačných chorôb.

 

Atletické telo

Fitness kladie väčší dôraz na fyzické zdravie. Cvičenia sú preto zameraná na zníženie telesného tuku a zlepšenie kondície. Pravidelné cvičenie vám umožní dosiahnuť fit tela a pohody. Medzi najobľúbenejšie kurzy fitness možno rozlíšiť nasledovné:

  • Tabata – veľmi intenzívne cvičenie rozdelené do 4 minútových častí, vykonávané 2-3krát týždenne. Umožňuje rýchle a efektívne zníženie hmotnosti. Namáhavé cvičenie však môže oslabiť vaše kosti a kĺby. Pravidelná Tabata by mala byť sprevádzaná stravou obohatenou o ďalšiu dávku kolagénu, čo okrem iného zodpovedá rekonštrukciu kĺbov a posilnenie väzov a šliach. Doplnok pre kĺby a kosti vám pomôže zotaviť sa z intenzívneho cvičenia.
  • Step – školenie s využitím platformy pripomínajúce krok. Posilňuje spodné časti tela, najmä nohy a zadok. Dlhodobá chôdza a chôdza do schodov môže spôsobiť preťaženie kostí a kĺbov. Aby sa odstránila bolesť kolena a ďalšie nepríjemné ochorenia spojené s cvičením, je vhodné siahnuť po kolagénu. Počas krokového tréningu sú nutné silné nohy.
  • Strečing – to je preťahovanie. Jeho účelom je zvýšiť flexibilitu a okysličenie tela. Napínanie všetkých častí tela pomáha budovať krásnu postavu. Zložitá naťahovacie cvičenia vyžadujú pružné svaly a mezikostní kĺby. Doplnok stravy s kolagénom eliminuje „stuhnutosť“ kĺbov a uľahčuje preťahovanie.

 

Fyzické a duševné zdravie

Takže hlavné predpoklady wellness filozofie. Dosiahnutie vnútornej rovnováhy, atletické telo a dobrá kondícia závisí od individuálnych návykov a držania tela. Zdravé návyky, ako je vyvážené stravovanie, športovanie a pravidelné kontroly a ošetrenie, vám môžu pomôcť dostať sa do formy. Prvé dva prvky spolu úzko súvisia – poskytovanie správnych živín sa okrem iného premieta do zdravých svalov i silných kĺbov a kostí, ktoré sú nevyhnutné pre šport. Cvičenie, nezávislé na disciplíne, vyžaduje zvýšené fyzické úsilie. Intenzívne využívanie tela vyžaduje prísun ďalších porcií živín, ako je napríklad kolagén, ktorý je zodpovedný za posilnenie tkanív a ochranu kĺbov. Nie je bez dôvodu, že jedným z princípov wellness je užívanie doplnkov stravy, ktoré dopĺňajú stravu potrebnými prísadami.